Milé nevesty, ktoré rozmýšľate o šatách z dielne Folková, pripravila som si pre Vás odpovede na najčastejšie otázky, ktoré mi kladiete pred samotným výberom šiat:

Mám záujem o svadobné šaty, ktoré som našla v ponuke. Sú dostupné skladom ale ja by som potrebovala inú veľkosť. Ako postupovať?

V prípade, že svadobné šaty z ponuky nezodpovedajú Vašej veľkosti, je možné ich samozrejme ušiť na mieru. Šaty skladom mám vždy pripravené ako vzorové pre nevesty, ktoré si chcú svadobné šaty pozrieť naživo, odkonzultovať materiál, strih či výšivku. Je ale možné si ich rovnako zakúpiť a pokiaľ sadnú, nevesta si ich berie ihneď so sebou.


Páčia sa mi šaty, ale chcela by som zmeniť farebnosť výšivky, prípadne jemne upraviť strih šiat. Je to možné?

Pri šatách na mieru si viete nakombinovať strih, materiál, farebnosť výšivky z viacerých modelov svadobných šiat, tak ako Vám to vyhovuje. Rada vždy poradím, čo je možné upraviť, aby ste boli spokojné.

Vybrala som si vysnívané šaty, ako ďalej postupovať?

Ideálne keď sa mi ozvete cez kontaktný formulár alebo info@folkova.sk prípadne na 0902481310 a dohodneme sa na stretnutí, prípadne emailovej komunikácii a ďalšom postupe.

Koľko trvá výroba šiat?

Proces výroby šiat je veľmi individuálny, záleží od toho či sa šaty budú ručne alebo strojovo vyšívať a následne aj ako si rozvrhneme samotné skúšky. Ideálne je ozvať sa 2-3 mesiace pred svadbou. Ak svadbu chystáte v mesiacoch jún - júl - august vhodným mesiacom pre prvé prípravy šiat je apríl. Výroba šiat mi popri iných zákazkách môže trvať dlhšie a na každé šaty si chcem vyhradiť dostatok času.

Koľko skúšok je potrebných k výrobe svadobných šiat?

Tu tiež veľmi záleží od náročnosti šiat, ale minimálne jedna skúška, na ktorej pripravím živôtik k formovaniu je potrebná. Na nej sa ukáže čo potrebujeme ďalej doladiť a či skúšku natiahneme alebo bude potrebná ďalšia. Záleží od strihu a rovnako aj od spôsobu spracovania. Skúška prebieha u mňa v Čiernom Balogu.

Ak si chcem prísť šaty pozrieť osobne, je možné vziať mi priamo miery na prvom stretnutí?

Určite áno. Pokiaľ ste sa pre šaty finálne rozhodli, na mieste viem vziať miery, ktoré potrebujem a následne sa pustiť do ich tvorby.

Žijem v zahraničí, chcela by som ušetriť jednu cestu kvôli meraniu. Je to možné?

V tomto prípade Vám viem zadať miery, ktoré potrebujem k výrobe šiat a necháte si ich vziať Vašou lokálnou krajčírkou. Majte však na pamäti, že to musí byť niekto skúsený. Miery sú kľúčovou záležitosťou pri vzniku svadobných šiat.

Na čo by som nemala zabudnúť pred prvou skúškou alebo meraním?

Ideálne aby bolo pri meraní oblečené spodné prádlo, ktoré bude zodpovedať tomu finálnemu pod šatami. Teda aby pri meraní nebola oblečená podprsenka s inou veľkosťou/výstužou a nemenil sa tak obvod hrudníka. Ideálna farba spodného prádla pri svadobných šatách je telová. Zároveň ak plánujete mať vysoké topánky pod šatami, je dobré mať približne zmeranú výšku podpätku.

Koľko trvá finálne došívanie šiat a posielate šaty kuriérom?

Šaty zvyčajne došívam do dvoch týždňov od poslednej skúšky. Následne si ich môžete prísť vziať v svadobnom obale alebo Vám ich zabalené v krabici odošlem kuriérom.

Aká je cena šiat? Je potrebné platiť zálohu?

Cena šiat je vždy odkonzultovaná vopred. Platí, že je možné vytvoriť svadobné šaty na mieru od 450 e. Cena rastie s výšivkou, použitým materiálom či prevedením. Je skutočne individuálna. Nevesta vyplatí šaty až po ich finálnom dokončení.

Je možné si nechať šaty upraviť po svadbe na iné spoločenské udalosti?

Rozhodne je to možné. Mnoho modelov sa pri skrátení, prípadne farebnej zmene sukňovej časti stáva nositeľným modelom na iné spoločenské udalosti. Šaty Vám po svadbe rada kedykoľvek upravím na ďalej využiteľný kúsok.

Ak by ste mali akúkoľvek nezodpovedanú otázku, prosím kontaktujte ma na info@folkova.sk prípadne 0902481310.

Budem sa tešiť na našu spoluprácu!

Karolína 

Zostať v kontakte